Airbnb - Air Bed and Breakfast

Volně přeloženo "nafukovací postel a snídaně" je ve světě velmi populární služba. Jedná se o pronajímání bytů na vlastní pěst. Začínal jsem v roce 2009 s pronajímáním tří bytů a mé portfolio se raketovou rychlostí rozrůstalo. A není divu, myslím, že mám tu nejlepší lokalitu, nebo spíše tu nejvíce vyhledávanou lokalitu. Mé Airbnb apartmány se nachází v Dlouhé ulici v Praze, což je 400 m od Staromáku a pouhých 10 m od největšího klubu v Praze. Kdo by o takovém ubytování nesnil?

Cesta k pronajímání bytů, nebyla vůbec lehká.

Samotnému pronájmu bytů předcházela nejen kupa finančních analýz a propočtů, ale také hromada zjišťování. Když jsem se do tohoto businessu pouštěl, byl téměř v plenkách. Vznikl v roce 2008 v San Francisku a já do něj šel jen o rok později. Tehdy nebylo moc možností, kde se zeptat, jak to vlastně skutečně funguje, protože se s tím všichni teprve seznamovali. Když jsem registroval svůj první apartmán, byl 65. Dnes je registrovaných zhruba 18 000 apartmánů na Airbnb, o Bookingu nemluvě. Dohromady se jedná asi o 32 000 bytů.

Přes počáteční překážky, které jsou koneckonců součástí každého podnikání, se můj business skvěle rozjel. Po registraci, nastavení cen a vymazleném naaranžování bytu jsem měl na 3 měsíce dopředu vyprodáno. A tehdy jsem začal přemýšlet o pronájmu dalších nemovitostí. Měl jsem nabídky na pronájem na Vinohradech i na malé straně, mým snem však stále zůstávala nejlepší adresa a podmínka mít všechny byty blízko u sebe. Nebylo to pro mé pohodlí, ale spíše kvůli tomu, že když máte více bytů na různých adresách a na 2 adresy vám mají přijet hosté ve stejný čas, je to skutečný fičák. A když do toho dojde ložní prádlo a vy si musíte cestu z bytu do bytu "zpříjemnit" ještě nákupem v Ikee v 30stupňovém vedru, do smíchu vám není.

Sehnat byty v jedné ulici je prakticky nemožné

Snažil jsem se orientovat na jednu lokalitu. Tou se stala Dlouhá ulice a její přidružené okolí. Za mě je to ta NEJ ulice. No uznejte sami, 400 m od Staromáku a s největším klubem v Praze hned vedle, 10 m od ubytování, to byla prostě trefa do černého.

Víkendy jsem měl na 100% plně obsazené

Když byl koncert známého zpěváka, jezdily skupiny mladých slečen, při sportovním utkání jsem neměl nouzi o ubytování fanoušků. Ubytovával jsem i starší páry či turisty, kteří přijeli za kulturou.

Samozřejmostí byl a je individuální přístup

Jiné atrakce doporučím partě šesti holek, co se chtějí bavit a jiné atrakce staršímu páru, který si přijel užít divadelní představení. Každý musí být spokojený. V tom se snažíme být jedineční. Dát lidem to, co chtějí. Oni nám zase dávají zpětnou vazbu nejen ve formě recenzí. Je super, když Vám turista, kterého vyzvedáváte na letišti ihned podá ruku a řekne, že se těší, až se ubytuje, protože si vaše ubytování vybral hlavně kvůli vynikajícímu hodnocení. To je ta meta, ke které míří každý podnikatel, co chce dělat dobře svůj business.

Důležité je odlišit se od konkurence

Sázím na to nejlepší hodnocení. Jako Airbnb jsme čím dál více vnímali, že nám chybí služby, které hostům poskytují hotely, služby jako je úschovna zavazadel či parkování. Proto jsme se v roce 2017 rozhodli založit Multifunkční recepci, která se stará o vše, o zavazadla, parkování, zprostředkování City Tours a podobně. Hosté mají možnost si popovídat a poradit se s recepční, třeba, než jim uklidí pokoj.