Vliv pandemie

V době, kdy do Čech dorazil koronavirus, si každý myslel, že to za pár týdnů odezní. Že se jedná pouze o určitý typ "chřipky," kterou si odležíme a vše pojede dál, tak jak jsme byli zvyklí. Bohužel, situace je stále stejná už rok. Ani tak se nevzdávám a věřím, že se vše vrátí do normálu. Své práce a pronájmu bytů se budu držet jako klíště.

Vzpomínám na začátky pandemie. Když už bylo jasné, že krátkodobé ubytování prozatím ztratí na hodnotě, s obchodním partnerem jsme se rozhodli, že budeme byty pronajímat dlouhodobě. Dohodnul jsem si s potenciálním nájemníkem schůzku na adrese bytu, ale abychom dodrželi stanovené rozestupy, museli jsme do bytu jít každý zvlášť. Nájemník jel výtahem a já běžel po schodech. Bylo to dobrodružné a doufám, že za pár měsíců či let na to budu jen s úsměvem vzpomínat.

Současná situace je opravdu neúnosná. Dalo by se říci, že jsme lusknutím prstu přišli o vše, co jsme 11 let budovali. Je velkým štěstím, že se nám všechny byty, které dříve sloužili k Airbnb, podařilo pronajmout dlouhodobě. Výdělek sice, není takový jako z krátkodobých pronájmů, ale nejsme nuceni byty pustit.

Tím, že se byty pronajaly dlouhodobě se úplně zastavil business krátkodobých pronájmů, ale co jiného chcete dělat, když si byty chcete udržet? Turisti došli, nejsou a nejspíše si ještě počkáme, než budou. I tak věříme, že až se situace uklidní a postupně se začne vše vracet do normálu, budou se k nám hosté vracet, i když zpočátku možná s větší opatrností.